XVII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA ESEJ – „Na drodze do siebie. Podróże z bohaterami Stachury”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza młodzież szkół średnich: ogólnokształcących i zawodowych kończących się egzaminem dojrzałości oraz studentów wyższych uczelni do wzięcia udziału w XVII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA ESEJ, którego temat brzmi: „Na drodze do siebie. Podróże z bohaterami Stachury”.

Celem Konkursu jest zainteresowanie młodzieży esejem, jako jedną z form wypowiedzi. Esej daje możliwość swobodnego wyrażania swoich myśli oraz nowatorskiego ujęcia znanego tematu.

Świat dzisiaj rozszerzył się i… skurczył. Możemy być naraz gdziekolwiek zapragniemy, lecz czy jesteśmy prawdziwie u siebie? Jesteśmy intelektualnymi nomadami, którzy w poszukiwaniu akceptacji i wspólnoty przeszukują różnorakie rzeczywistości. Wyposażeni w wyostrzone do granic percepcji nawigacje podróżujemy poza krańce znanych nam przestrzeni, przekraczamy granice z prędkością, na którą pozwalają nam przewodniki światła, budujemy obrazy wirtualnych osobowości i wysyłamy je w gigantyczną sieć Internetu, aby pomnażać swoje wizerunki i mówić: „oto ja, ja i ja”. Lecz czy przy tym wszystkim, wygnawszy z naszego doświadczenia bliskość, autentyczność, rozpraszając się na setki komunikacyjnych akcji, z których żadna nie przynosi nam pełni obecności i prawdziwego uczestnictwa nie gubimy najważniejszego: rdzenia własnej osobowości.

Bohaterowie Edwarda Stachury – buntownicy, outsiderzy, samotnicy – nie wahają się ani chwili: wstaje dzień, jeszcze jeden, trzeba wyruszyć w drogę, aby odkryć tajemnicę świata i odnaleźć swoje prawdziwe „ja”, utwierdzić je w zawiązanej wspólnocie. Wyruszają, bo nie można już dłużej zwlekać. Wyplątać się z pęt prymitywnej rzeczywistości, w której rządzi pycha, kłamstwo, obłuda i ideologia zagrażająca elementarnej wolności – oto impuls popychający ich w drogę.

Odważ się wyruszyć z nimi! Załóż obóz nad rzeką, znajdź świetlistą polanę, dom w środku leśnej osady. Wsłuchaj się w to, co mówi do Ciebie sama droga, co szepcze Twój duch.

Jurorzy XVII edycji Konkursu na esej literacki, poświęconego w 2020 roku spotkaniom z pisarstwem Edwarda Stachury, będą wyczekiwali wszelkich lekturowych świadectw Waszych włóczęg z autorem Fabuli rasy.

Nadesłane prace będą oceniane przez Kapitułę Konkursu, złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego, w skład, której wchodzą: dr hab. Adrian Gleń, prof. UO – poeta, krytyk literacki, teoretyk literatury, pracownik Instytutu Filologii Polskiej, dr hab. Jacek Gutorow, prof. UO – poeta, eseista, krytyk literacki, tłumacz, pracownik Instytutu Filologii Angielskiej, dr Sławomir Kuźnicki – poeta, krytyk literacki, tłumacz, pracownik Instytutu Filologii Angielskiej.

Uprzejmie prosimy, aby zechcieli Państwo przekazać nasze zaproszenie do udziału w Konkursie Studentom Państwa uczelni (szczegółowy regulamin oraz plakat w załączniku). Wierzymy, że  dzięki Państwa pomocy uda nam się dotrzeć z informacją o naszym Konkursie do większej liczby zainteresowanych osób.

Regulamin Konkursu jest również dostępny na stronie internetowej: www.mbp.opole.pl.

Karol Maluszczak
Dział Promocji