Dni Kultury Węgierskiej w Poznaniu

Z okazji Święta Narodowego Węgier (175 rocznica Węgierskiej Wiosny Ludów), które przypada na 15 marca oraz Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, obchodzonego 23 marca, w Poznaniu w dniach 17-19 marca 2023 r.  odbyły się Dni Kultury Węgierskiej.

W piątek 17 marca w Szkole Podstawowej nr 23. im. gen. Józefa Bema odbyła się uroczystość (muzyka, piosenki, taniec oraz wręczenie nagród laureatom konkursu nt. Węgier), w której wzięła udział Pani Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz pracownicy Zakładu Hungarystyki Instytutu Etnolingwistyki (Wydziału Neofilologii UAM).

Następnie miało miejsce spotkanie z przedstawicielami UAM w siedzibie uczelni – Prorektor UAM ds. współpracy międzynarodowej prof. Rafał Witkowski przyjął Panią Ambasador Węgier, Dziekana Wydziału Neofilologii prof. Krzysztofa Strońskiego, prof. UAM Ilonę Koutny, kierownika Zakładu Hungarystyki IE i prof. UAM Karolinę Kaczmarek, kierownika Zakładu Filologii Węgierskiej i Fińskiej ILS. Pani Ambasador spotkała się również ze studentami filologii węgierskiej UAM oraz reprezentantami studiów węgierskich: prof. UAM Ilona Koutny, prof. UAM Karolina Kaczmarek, prof. UAM dr hab. Kinga Piotrowiak-Junkiert, dr Martyna Kokotkiewicz, mgr Szabolcs Németh, mgr Dániel Pap oraz prof. Piotr Nowak, dyrektor Instytutu Etnolingwistyki.

Tego samego dnia wieczorem w Szkole Podstawowej nr 64 im. Marii Konopnickiej wystąpiła węgierska kapela cytrzystów Düvő oraz poznański zespół tradycyjnego tańca węgierskiego Piroska , składający się z byłych uczennic i uczniów tej szkoły.

Wydarzenia kontynuowane były w niedzielę 19 marca w Hotelu Park (ul. Baraniaka w Poznaniu), oferującym tradycyjne dania węgierskie i muzykę węgierską, już trzeci raz z kolei z udziałem dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie dr hab. Gábor Lagzi.

Zob. również https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/komunikaty-prasowe/spotkanie-z-ambasadorka-wegier